Kinnitatud lasteaia hoolekogu poolt 27.11.2025
protokoll nr 3

Põlva Lõunakaare Lasteaia kodukord

  1. Üldsätted

1.1. Alusharidus omandatakse põhiliselt kodus ning selle eest vastutavad vanemad. Lasteaed on kodu toetaja.(https://www.riigiteataja.ee/akt/122012018006)

1.2. Kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja seadustest tulenevatest õigusaktidest.

1.3. Kodukord on avalikustatud lasteaia veebilehel ja on kättesaadav Eliis keskkonnas.

1.4. Lisaks kodukorrale kehtivad igas rühmas lapsevanematega kokkulepped, mis on protokollitud lapsevanemate koosolekul.

1.5. Lasteaed on avatud E-R 7.00 – 18.00. Uusaastale, EV aastapäevale, Võidupühale ja esimesele jõulupühale eelneval tööpäeval on lasteaed avatud 15.00-ni.

1.6. Suvekuudel (juuni, juuli ja august) on lasteaia töö korraldatud arvestades laste vanust, laste arvu, töötajate puhkusi ja majas teostatavaid remonttöid.
1.7. Toidupäeva maksumus suvisel valvelasteaedade perioodil on seotud töös oleva maja kehtestatud toidupäeva maksumusega.

1.7. Õppe – ja kasvatustegevuse aluseks on lasteaia õppekava, lapsevanemal on õigus tutvuda lasteaia arengukava, tegevuskava ja õppekavaga.

2. Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine

2.1. Esmakordselt lasteaeda tulles sõlmib lapsevanem lasteaiakoha kasutamise lepingu.

2.2. Lapsevanem toob lapse lasteaeda enne õppe- ja kasvatustegevuste algust (8.45) ja viib sealt ära endale sobival ajal, järgides lasteaia päevakava. Selleks, et õpetaja tööpäev saab lõppeda 18.00, tuleb lapsevanem lapsele järele hiljemalt 17.45, et oleks aega õpetajaga vestelda ja lapsel rahulikult riietuda.

2.3. Lapsevanem ja laps sisenevad majja ja väljuvad majast oma rühma välisukse kaudu. Lasteaia siseruumides ei käia välisjalanõudes.

2.4. Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma õpetajale või õpetaja assistendile ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt. Ärge kunagi lahkuge lapsega rühmaõpetajaga kontakti võtmata!

2.5. Lapsevanem esitab direktorile avalduse, kui lapsele tuleb järgi keegi teine.
Eriolukordades, kui lapsevanem ei jõua lapsele järgi õigeaegselt, on tal kohustus sellest teavitada rühma töötajat rühma kontakttelefonil.

2.6. Kui lapsele ei ole lasteaia lahtioleku ajal järgi tuldud, püüab rühma töötaja telefoni teel kontakti saada lapse vanematega või volitatud esindaja(te)ga ning teavitab olukorrast direktorit. Kui kontaktid ei reageeri, teavitab rühma töötaja lastekaitsespetsialisti.

2.7. Lapse puuduma jäämisest/lasteaeda tagasitulekust või toidukorrast loobumisest teavitab lapsevanem rühma elektroonilise infosüsteemi ELIIS kaudu või rühma telefonil (kõne või sõnum) hiljemalt eelmise päeva kella 15.00-ks ja nädalavahetusel hiljemalt esmaspäeva hommikul kella 7.00-ks. Õppetegevuste ajal (so kell 9.00- 11.00) on õpetaja prioriteet tegeleda lastega ja telefon on hääletu funktsiooni peal.

2.8. Lapse lahkumisel lasteaiast (elukoha- või lasteaia vahetus, isiklikel põhjustel jne) lõpetab lapsevanem lasteaia direktoriga lasteaiakoha kasutamise lepingu esitades kohast loobumise taotluse hiljemalt viis tööpäeva enne lapse lasteaiast lahkumist.

3. Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine

3.1. Lasteasutuse töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huvisid arvestades. Lapsevanem teavitab rühma õpetajat lapse haigestumisest või puudumisest muudel põhjustel.

3.2. Lapsevanem informeerib lasteaia direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest arstipoolsetest soovitustest, erivajadustest. Võimaluse korral kohandab personal selle alusel päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.

3.3. Lasteaia töötajad kujundavad erivajadustega lastele koostöös Põlva Vallavalitsusega laste arengut soodustava ja võimalustele vastava keskkonna.

3.4. Lasteaeda ei lubata last, kui tema terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist. Rühmaõpetajal, assistendil on õigus last hommikul mitte vastu võtta, kui lapsel on silmnähtavad haiguse tunnused (lööve, palavik, nohu, köha, silmapõletik vms).

3.5. Lasteaias päeva jooksul haigestunud lapse peab vanem õpetaja või õpetaja assistendi poolt vastava teavitamise järgselt viivitamatult lasteaiast ära viima.

3.6. Lasteaias ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt diabeet) anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel direktori määratud lasteaia pedagoogiga.

3.7. Lapsel on kapis isiklikud hügieenivahendid (kamm, taskurätt, jm), vahetusriided juhuks, kui riided saavad märjaks või määrdunuks. Kapi korrashoiu eest vastutab lapsevanem.

3.8. Lapsel on soovitatav kanda libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivaid jalanõusid, et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu.

3.9. Lapsel on õueriided, peakate ja jalanõud vastavalt ilmastikule.

3.10. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke detaile (pikki salle ja nööre vms).

3.11. Lapse lasteaias haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteaia töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Lapsevanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.

3.12. Nakkushaiguse kahtlusega laps tuleb lasteaia töötajal võimaluse korral eraldada teistest lastest, kuid teda ei tohi paigutada üksinda eraldi ruumi.

3.13. Lasteaia juhtkond teatab telefoni teel või e-kirjaga Terviseametile ning avaldab vanematele teate lasteaias levivast nakkushaiguse puhangust või juhtumist, nimetamata seejuures haigestunud ja nakkuskahtlusega laste nimesid.

3.14. Nakkushaiguste esinemise perioodil rakendatakse lasteaias eri puhastuskorda ja käte pesemise nõudeid, järgides Terviseameti juhiseid.

3.15.Soodsate ilmastikutingimuste korral toimub võimalikult palju laste tegevusi õues.

4. Turvalisuse tagamine

4.1. Lasteaia töötajad loovad lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.

4.2. Lasteaias on mängu- ja võimlemisvahendeid, mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse. Ronimisredeleid, spordi- ja mänguväljaku ning võimlemisvahendeid on kontrollitud iga-aastaselt riskianalüüsi käigus.

4.3. Lasteaia mööbel on paigutatud nii, et on välditud vigastuste tekkimine ja lastel on võimalikult palju ruumi mängimiseks.

4.4. Laste väljapääs lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse pole lubatud. Rühma töötajad vastutavad laste väljapääsu tõkestamise eest rühmaruumidest ja territooriumilt.

4.5. Laste turvalisuse tagamiseks õuealal on lapsevanemad ja lasteaia töötajad kohustatud sulgema lasteaia jalgvärava.

4.6. Hetkest, kui lasteaia töötaja on lapse teadlikult üle andnud õigustatud/koju viivale isikule, vastutab lasteaia territooriumil lapse elu, tervise ja turvalisuse eest last koju viiv isik.

4.7. Lasteaia töökorraldusega on tagatud rühma tööaja jooksul nõutud arv täiskasvanuid laste arvu kohta.

4.8. Laste puhke- või magamise ajal on laste juures üks rühma töötaja.

4.9. Kui laste õues oleku ajal on ühel rühmatöötajal põhjendatud vajadus minna mõnede lastega tuppa, tagab teine rühma töötaja ülejäänud rühma laste järelevalve õuealal.

4.10. Laste ujulasse viimisel ja ujulas viibimise ajal on vähemalt iga seitsme lapse kohta täiskasvanu, kes jälgib pidevalt lapsi ja juhendab vees toimuvaid tegevusi ning osutab vajadusel abi.

4.11. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides.

4.12. Lasteaia õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va lasteaeda teenindavatele transpordivahenditele.

4.12.1. Lasteaia õuealal lükkavad lapsevanemad ja töötajad täiskasvanu jalgratast käekõrval.

4.13. Jalgratta või tõukeratta kasutamisel lasteaias on kiivri kandmine kohustuslik. Jalgrattapäevad toimuvad kokkulepitud päevadel. Talveperioodil võib lapsel lasteaias kaasas olla oma kelk. Lapse ratas ja kelk peavad olema markeeritud lapse nimega.

4.14. Lapsele ei anta lasteaeda kaasa:

  • militaarseid ja vägivallale õhutavaid mänguasju (püssid, mõõgad, noad jm);
  • raha, telefone, tahvelarvuteid jm (infotehnoloogia vahendid ainult kokkuleppel rühma õpetajaga);
  • ehteid (sõrmused, ketid jms) ja meikimisvahendeid

4.15. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas tehtud kokkulepetele.

4.16. Lasteaia personal ei vastuta kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest.

4.17.Lapsevanemad ja lasteaiatöötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajat või lasteasutuse direktorit laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavatest olukordadest.

4.18. Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.

4.19. Lasteaia töötajad on kohustatud reageerima laste ning töötajate vaimset või füüsilist turvalisust ohustavatele olukordadele vastavalt oma ametijuhendile ja lasteaia hädaolukorra plaanile.

4.20. Lasteaia territooriumil on keelatud suitsetada ( s h ka e-sigarette) ning tarvitada alkoholi.

5. Koostöö ja infovahetus

5.1. Hea koostöö lapsevanemate ja lasteaia töötajate vahel on aluseks laste kohanemisele ning turvatunde tagamisele lasteaias. See omakorda soodustab igati lapse arengut.

5.2. Ettepanekute tegemine, arvamuse avaldamine, aga ka nõu ja abi küsimine toimub e-lahenduse, paberkandja või eelneval kokkuleppel vestluse teel. Ettepanekute ja arvamustega võib pöörduda rühma õpetajate, juhtkonna või rühmast valitud hoolekogu esindaja poole.

5.3. Rühma lapsevanemate seisukohad koondab ja edastab direktorile rühma hoolekogu esindaja. 5.4. Lasteaias toimuvatest sündmustest ja aktuaalsetest teemadest teavitatakse Eliis keskkonna kaudu. Rühmade, juhtkonna ja spetsialistide kontaktid on leitavad Eliis keskkonnast ja Põlva Lõunakaare Lasteaed kodulehelt.

5.4 Lapsele iseloomustuse väljastamiseks esitab lapsevanem digitaalselt allkirjastatud avalduse vähemalt 5 tööpäeva enne spetsialisti poole pöördumist.

5.5 Lasteasutuse ja lapsevanemate vaheline koostöö tugineb vastastikusele viisakale ja lugupidavale suhtlemisele, erimeelsuste lahendamisel seatakse esikohale lapse huvid.

5.6 Lapsevanemad on alati oodatud lasteaias toimuvatele üritustele, pidudele, näitustele, talgutele. Samuti on iga vanem oodatud lapse arenguvestlusele. Üksnes koostöös saame tagada lapse arengu ja ettevalmistuse kooliks.