Meie esimene ühine kevadine rohelaat- perepäev sai teoks 15.mail, mil tähistatakse ka rahvusvahelist perepäeva.
Ürituse eesmärkideks olid lasteaialaste roheteadlikkuse suurendamine, keskkonnateadlike tegevuste lõimimine lasteaia igapäevaellu, lastevanemate ja kogukonna kaasamine rohelaada-perepäeva tegevustesse ning aidata lastel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks inimesteks.
Põlva Lõunakaare Lasteaed on liitunud ülemaailmse keskkonnaharidusliku programmiga “Roheline kool”. Rohelaat toimus KIKi rahastatud rohetehnoloogiate tutvustamise projekti raames “Biojäätmete sorteerimine Põlva Lõunakaare Lasteaias”.
Ettevalmistused täies hoos algasid kõigis majades juba veebruaris: külvati seemned mulda, rohetiim pidas koosolekuid ja kavandas ürituse plaani, kõik targad ja rohelised mõtted läksid käiku. Kaasatud olid lastevanemad ja lapsed. Lapsed olid kaasatud protsessi algusest lõpuni – nad panid mulda pottidesse, külvasid seemneid, aitasid õpetajatel tärganud taimi pikeerida ja muidugi hoolitsesid taimede eest suure armastusega. Usume, et sellise tegevuse tulemusena sirgub meie lasteaiast nii mõnigi rohenäpp või isegi aednik.
Laatadel on alati ka laulu, tantsu ja pillimängu- õpetajad koos muusikute ja liikumisõpetaga valmistasid ette suurepärase kontserdi. Mõlemas majas tuli esitlusele ka roheräpp, mille sõnade autor on Põlva Lõunakaare Lasteaia Lepatriinu maja õpetaja Svetlana Roht. Lapsed ja õpetajad olid koos ühises räppimise hoos.
Kontsert kuulatud, vaadatud, suundusid pered uudistama taimi. Me ei hoolinud vihmast, millel rahumeeli sadada lasime, kauplesime seekord hoopis õnnestunud siseturul. Põhieesmärk oligi laadal müüa omakasvatatud taimi. Mesimummi majas müüdi põhiliselt suvelillede istikuid, näiteks tsinniaid, õlelilli, tageteseid, betuuniaid, saialilli, lisaks ka kuumaasikaid ja maitsetaimi ning salateid. Valikus olid isegi mõned toalilled. Lepatriinu majas oli suurem rõhk köögivilja taimedel. Laadalised said osta erinevaid tomati-, paprika-, kurgi- ja maitsetaimi ning ka mõningaid lilli. Jääb vaid soovida, et ostetud istikud nüüd hästi kasvaksid ja suvel rõõmustaksid nii saagi kui iluga.
Tore ja meeliliigutav oli kuulda koolieelikust tütarlapse vestlust emaga, millist toalille osta ja kuhu lilleke kodus kasvama panna. Lapsel oli oma arvamus ja veendumus, et lill läheb aknalauale, sest seal saab ta valgust.
Peale taimemüügi olid sisse seatud kohvikud, kus lauad lookas heast- paremast. Maitsva toidukauba autoriteks olid meie köögipere, rühmad ja lastevanemad. Küsimusele, mis kaup läks kõige paremini, vastati, et absoluutselt kõik. Seda oli ka näha, sest pooleteise tunniga olid peaaegu kõik küpsetised müüdud.
Meie esimene rohelaat oli menukas ja rõõmsakoeline. Usume, et püstitatud eesmärgid said täidetud ja kannavad vilja. Loodame, et rohelaadast saab meie iga-aastane traditsioon. Tänulikkus ja rahulolu peegeldus lahkuvate laadaliste nägudelt. Esimese roheürituse võib arvata väga hästi kordaläinuks. Rohelaada õnnestumise ja püstitatud eesmärkide täitumise taga oli üksmeelselt ja usinalt tegutsev lasteaiapere. Täname laadajuhte, rohelise mõttelaadiga Prügikolle Enet ja Terjet, kes rõõmsalt ning nalja visates rohelist õhtupoolikut juhtisid ning kõiki keskkonnateadlikkusele manitsesid. Täname muusikaõpetajaid Piretit ja Maret, liikumisõpetaja Urvet, esinejaid, taimekasvatajaid, kokkajaid-küpsetajaid, müüjaid, ostjaid, uudistajaid, helitehnik Hannot, usinaid lastevanemaid, keda oli igal pool askeldamas näha. Aitäh Põlva Lõunakaare Lasteaia juhtkonnale, kes meid igati toetasid, abistasid ning suuna kätte näitasid. Olge tänatud kõik, kes toreda õhtupooliku õnnestumisele kaasa aitasid. Koostöös peitub jõud!
Rohelaadal teenitud tulu kasutatakse lastele ühe vahva ja südantsoojendava heaolu päeva korraldamiseks. Enne töö ja pärast lõbu.
Kui sa paned taime mulda,
natukene vaeva näed,
sügisel saad vastu kulda,
rõõmsa, rohelise väe…
Põlva Lõunakaare Lasteaia tööpere nimel
liikumisõpetaja Urve Vares ja õpetaja Ave Mattus
Foto: Kadri Veskioja